Kylli

Võlujogurt

Eestit on tabanud jogurtihullus, mille tõi meieni Chicagos elav eestlane Mai Meyers*. Naised (ja mehed) ostavad lette tühjaks jogurtimasinatest ning toidukoorest, mässavad kodus jogurtitegemisega ja kiidavad tulemusi. Paljud on saanud lühikese ajaga juba ka tervisekasu, aga mis siis selle taga ikkagi on? Millised head bakterid nn võlujogurtis* ilma teevad ja milline on nende toime täpsemalt, kirjutab kahe lapse ema ja loodusravi spetsialist Merle Martinson.

Mis on “võlujogurt”?

Arvestades meie elustiili, kus suur osa mikrobioomist on hävitatud küll ravimite, küll desinfitseerimise ja distanseerimise, loodusest eraldumise teel, on vaja midagi enamat. Loodus on imeline, hakates meid kohe suunama paremale teele. Hellitava hüüdnime saanud “võlujogurt” on selleks väga hea võimalus.

Ma olen ammu unistanud, et mu tagatoas võiks olla korralik piimhappebakterite tehas, sest kvaliteetsed bakterid purgist maksavad üsna palju. Sageli aga polegi tervise hoidmiseks ja taastamiseks midagi muud vaja. Mulle meeldivad tervisesüsteemid, kus sekkumine on minimaalne. Probiootikume täis jogurt on just see kauaoodatud tehas, mis ei kurna rahakotti ning annab maksimaalse tulemuse.

Info tervisliku jogurti valmistamisest tugineb suures osas USA kardioloogi William Davise raamatule ,”Super Gut“. Tema soovitus teha kapslitest või juuretisest jogurt on püüd anda inimestele iseseisvus tervise teemadel ning vähendada kulusid tervise taastamisel ja hoidmisel. Mikrobioomi olulisus ei tohiks enam kellelegi üllatusena tulla.

Kas jogurtit tehakse ükskõik millisest bakteri-kultuurist? Ei!

Selle jogurti puhul on keskendutud väga konkreetsete bakteritüvede tervisekasudele. Nagu inimestel on erinevad oskused ja võimekus, nii on see ka bakteritel. Kasvatatakse korraga vaid üht tüve, et garanteerida selle maksimaalne elujõulisus ning teada saada, mis täpselt su jogurti sees elab. Jogurti tegemise ajaks on 36–40 tundi, sest just lõpus toimub bakterite maksimaalne pooldumine ning saadakse rekordilised tulemused kontsentratsioonis, mis on siis võimelised päriselt tervisele kasu tooma. Nii saad mõnest miljonist bakterist kapslist teha endale 36 tunni jooksul üle 500 miljardi bakteri jogurti sees. Vajad selleks vaid keskkonda, mis hoiaks temperatuuri olenevalt bakteritüvest 36–42 kraadi juures kogu valmimise aja. 

Browin jogurtitegemise masin

mida ütleb “võlujogurti” kohta teadus

Selleks, et Võlujogurti info ei jääks ühekülgseks, hakkasin ma järjest läbi lugema teadustöid PUBMEDist, mis on ametlik teadustööde portaal. Iga päevaga hämmastab sealt kogutud info, milleks kõigeks bakterid on võimelised, kui neid õigesti rakendada ning minu armastus oma jogurtimasina osas muudkui suureneb. 

Järgmiseks vaatamegi, milliseid kasutegureid on teadlased avastanud sellistelt bakteritelt, nagu L. reuteri (Reuteri DSM 17938) ja B. infantis (Infantis EVC001). Infantis EVC001 – rinnapiimaga saadav bakter Esimene neist Infantis EVC001. Tüvenumbrid on üliolulised, sest need määravad ära bakteri omadused. Tegemist on bakteriga, mille me peaksime saama läbi rinnapiima. Peaks, aga kahjuks ei saa, sest meil Eestis on rinnapiima teemadega üsna kurvad lood. Kui ma ise elan juba aastaid sellises maailmas, kus naistel on väga kõrge motivatsioon last pikalt rinnaga toita ning oskused probleemide puhul ka paremini abi saada, siis üleüldine statistika näitab just langustrendi rinnapiima andmise osas. Näen selgelt, et kohad, kust rinnapiima-alast nõu saadakse, ei ole valdavas osas lihtsalt tasemel. 

Eesti naine ei ole oma loomult rinnapiimaga toitmise osas kergekäeliselt loobuv. Loodan, et naised hakkavad aina rohkem ise uurima ning ennast harima. Seni aga on meil suur osa imikuid, kes on saanud kas väga vähe või üldse mitte rinnapiima. Kui veel juurde panna keisrilõiked, antibiootikumid ning emad, kes on juba ise rinnapiimast ilma jäänud, siis pole midagi edasi anda. 

Mina olen üks nendest emadest. Sellised otsused mõjutavad aga lumepallina järeltulevaid põlvkondi. Üks esimestest probleemidest, mille Infantis EVC001 bakteri puudumine endaga kaasa toob, on piima seedimise probleemid – beebiea koolikud. Selle peale mõeldes läheb meel kurvaks – me oleme inimkonnana nii kaugele arenenud keemiat kasutades, et meie beebid ei suuda enam emapiima korralikult seedida. Need on asjad, mille üle tasub mõelda. Teadustööd näitavad selgelt, et beebile Infantis baktereid juurde andes suudab organism paremini oligosahhariide seedida, väljaheide ei ole enam happeline, kaob mähkmelööve, kõhuvalud ja paraneb beebide uni.

Mõtteid, kuidas jogurtit kasutada:

  • Kama – eriti rukkikama (mõnedel soovitustel võiks teravilja vältida aga on inimesi, kes söövad)
  • Tee ise või vali valmis kissell – müüakse, MoSaaremaa ja Largo, Kotimaista Prismas. Paks jogurt on kisselli sees nagu kohupiim.
  • Õliõnnelikud maitsestavad eeterlike õlidega! Paar tilka Sidruni või Apelsini või Kardemoni õli – taevalik! Paar tera pruuni suhkrut ka..
  • Ayurveda seguga
  • Moosiga, marjadega, kaneeli ja suhkruga, kakao ja toorkakao, kondentskakaoga, hommikuhelvestega
  • Püreedega – marjalassi, mangolassi jne >>Lassi on India jogurtijook, mis võib olla nii magus kui soolane. Traditsiooniline lassi ongi tegelikult soolakas-hapukas jook, koosnedes jogurti ja vee segust, mis on maitsestatud mõne vürtsiga, näiteks vürtsköömnetega ja mõnikord sutsu soolaga. 
  • Tee tarretised, koogikreem, võileivatordi täidis, ahjuõunte jms kaste, smuutidesse
  • Leivatükkidega – vanasti nimetati leivapudi. Ka krõbeleiva tükkidega!!!!
  • Lisada pasteedile kui ise valmistad kodus
  • Värsketes kurgi-tomati-salatites hapukoore asemel
  • Tzatziki – riivitud kurk nõrutada (või pressida vesi välja), küüslauk, sidruni mahl ja koor, sool. jm
  • Heeringa ja kiluga
  • Dipikaste
  • Küpsetistes

Jogurti tegemine

Tegemiseks on kaks võimalust, kas teed seda ahjus või jogurtimasinas. Jogurtimasinas tegemine on oluliselt mugavam, kuna see ei nõua pidevat jälgimist ning kulub vähem elektrienergiat.

Pane masina nõusse või 1,7 liitrisesse purki 2 kuhjaga supilusikatäit bakteripoega ehk juuretist + 2 kuhjaga supilusikatäit bakteritoitu (inuliin, suhkur või tärklis). Igasse purki 1,2 liitrit Alma 20%-list toidukoort või vahukoort või nende segu. Kaaned pane purkidele peale, kinni EI keera. Toatermomeetriga kontrolli ja reguleeri ahjus temperatuuri.

Jogurtimasinas ei ole vaja temperatuuri kontrollida.

Hoia 36 tundi 38 kraadi juures. Valmides pane jogurtid otse külmkappi ja enne keera ka purkidel kaaned kinni.

KKK- Korduma kippuvad küsimused

Sest tööstuse laiatarbe vahukoor on ainus manipuleerimata ja lisaaineteta piimatoode.
Piimatööstuses töötanud ja kõrgelt koolitatud inimene selgitas: enamik piimatooteid on homogeniseeritud,
et koor ei tõuseks pinnale. Kes mäletab – nõuka ajal oli pudelipiimal koorekiht peal aga enam pole, sest
piima molekulid lõhutakse.
See ei sobi linnavurledele, kui kollane kiht vajub pakist esimesena välja kui ta unustas pakki loksutada..
Veel lisatakse piimatoodetele palmiõli, melamiini, paksendajaid, säilitusaineid jne jne Pakipiima tehakse
sageli piimapulbrist ja mõneti on see loogiline – veiseid siinmail ju enam peaaegu pole ja kiirestirikneva
toorpiima kaugelt toomisega kasvab kulu jne Vaadake, kuidas kilepiim ise toatemperatuuril seistes hapneb
– see pole piim, sest rikneb, mitte ei lähe hapuks nagu normaalne täispiim!
Vahukoor peab olema puhas, manipuleerimata, minimaalselt 35% koor, sest muidu ei läheks see vahtu.
Lisaainete puhul oleks need tuntavad ja vahukoore struktuur teine (nagu ballooni vahukoor, näiteks).
Väikese mööndusega saab ka toidukoore valida, 20%.
Gurpis kasutatakse ka Pajumäe mahekoort ja toorpiima, kitsepiima jne – loe kogemusi ja pea meeles, et
kõikvõimalikud toorpiimad tuleb pastöriseerida, kui soovida teha monokultuuriga jogurtit.

https://www.terveeluterve.ee/toode/inuliin/
https://iconfit.eu/toode/iconfit-inulin-400g-kasulik-kiudaine/
Suurtes XXX Maximates on ka Iconfit inuliin spordijookide ja toidulisandite letis.
Mahe toode: Greenest’ist hea hinnaga, 250g https://greenest.ee/et/search?q=Mahe%20inuliin
https://bio4you.eu/et/maitseained-ja-magustajad/4758-agaavi-inuliin-300g.html
https://biolife.ee/et/toidulisandid/757-inuliin-150g.html
Bakterite toiduks saab lisada inuliin VÕI suhkur VÕI 50:50 VÕI tärklis.
Infantisele kindlasti ainult suhkur või inuliin-suhkur pooleks.
“Erinevad bakteritüved purgis..” failis link (üleval Veel – Failid), G otsing aitab ka mahedad jt leida.

VÄGA OLULINE ON KINNI PIDADA SOOVITUSLIKUST DOOSIST: 0,5 KLAASI PÄEVAS.
Kuna mulle jogurt väga maitses, siis sõin seda kuude kaupa väga palju. Tekkis jama, kukekannus, ma kohe ei taibanud, et liigse piimavalgu pärast. Proovisin igasuguste vahenditega kannavalu leevendada, midagi ei aidanud. Siis jätsin kõik piimatooted nädalaks välja ja valu kadus mõne päeva jooksul.
Soovitatud doos, 0,5 kl päevas, on asja pärast, selle koguse seedimise ja kehast välja viimisega saab keha hakkama, kui rohkem süüa, siis lähevad kaltsiumikanalid umbe ja hakkavad jamad tekkima.

Nad elavad lühidalt, teevad oma töö ära, toodavad “jääkaineid” mis meid tervendavad. Eks nagu ka probiootikumide kapslite võtmisega, oleks parem ikka jah pidevalt võtta. Ja nagu ka tervisliku, prebiootilise toidu söömisega, tuleks seda teha pidevalt, mitte ainult mõned korrad.

Rhamnosus GG on sobiv allergiate ja toidutalumatuste ja naha teemade korral.

Mida rasvasemast koorest, seda kauema säilib. Pikema aja puhul jahekapis (tavalises külmas) võib vaja olla lisada kord nädalas koort ja veidi inuliini – usalda oma silmi ja nina – oluline, et ei lähe hallitama.
Klaas võib sügavkülmas puruneda, eriti lahjemast koorest või piimast sisu puhul – eelistaksin toidu säilitamiseks mõeldud plasti.

Küsi võlujogurti kohta

Please enable JavaScript in your browser to complete this form.
0
    0
    Teie ostukorv
    Teie ostukorv on tühiOstlema
    Scroll to Top